10 tricków, które optycznie powiększą wnętrze

Podczas przygotowywania nieruchomości do sprzedaży, bardzo ważne jest zastanowienie się, czego szukają nasi potencjalni kupcy. Wiadomym jest, że każdy szuka czegoś innego, dostosowanego do swoich indywidualnych potrzeb. Pierwszą i najbardziej uniwersalną rzeczą jaka przychodzi mi do głowy niezależnie od upodobań jest przestrzeń. Wszyscy szukamy miejsca w którym będziemy mogli komfortowo wypoczywać. 

W mieszkaniu każda dodatkowa powierzchnia (lub jej brak) może mieć duże znaczenie dla przyciągnięcia kupujących. Konkurencja na rynku nieruchomości jest ogromna. W Warszawie czy innych dużych miastach zwiększa się świadomość agentów, ale też osób prywatnych chcących wprowadzić mieszkanie na rynek. Dlatego wiedza home stagera, choć jeszcze często niedoceniana, jest kluczowa dla korzystnych transakcji. 

Najlepiej jest wyprzedzić konkurencję tworząc dodatkową przestrzeń, której wszyscy szukają. Przedstawię Ci 10 home stagingowych trików, które pomogą uzyskać poczucie otwartości przestrzeni w mieszkaniu, jednocześnie prezentując funkcję pomieszczeń.

1. Pozbądź się zbędnych mebli

Większość sprzedających uważa, że pozostawienie np. wielkiej szafy w sypialni, jest dobrym ruchem. Nic bardziej mylnego! Kupujący nie widzą pojemnej szafy, widzą za to malutką sypialnie w której nie ma miejsca na np. wymarzony fotel czy toaletkę. Pamiętaj, że kupujący płacą za przestrzeń, a nie za meble. Mam taką zasadę, że jeżeli nie musi coś zostać, to nie może. 

2. Wybieraj lekkie i jasne elementy

Ciężkie, drewniane i ciemne meble mogą być bardzo piękne, ale zabierają przestrzeń. “Przezroczyste” meble, takie jak szklany stół w jadalni czy ażurowe krzesła, wizualnie znikają w pomieszczeniu i oszukują oko. Tak modne teraz wikliny czy plecionki są idealne. Dobrze dobrane meble, mogą nadać pomieszczeniu eleganckiego wyglądu. a kupującym PRZESTRZEŃ, której tak bardzo potrzebują.

kuchnia home staging

3. Dostępność do mebli

Właściwe rozmieszczenie mebli jest kluczem do uzyskania poczucia przestrzeni. Jeśli musisz się przeciskać, żeby obejść stół, to już wiesz, że coś jest nie tak. W domu z dużą otwartą przestrzenią bardzo ważny jest jej podział na funkcje. Najprostszym trikiem jest zastosowanie kolorów, dywaników na podłodze, oświetlenia lub po prostu poprzez odpowiednie ustawienie mebli.

5. Usuń nieproporcjonalnie duże meble 

Zastanów się, czy Twoja super duża i wygodna kanapa poprawia wygląd salonu. Jest wygodna i mieści się na niej cała Twoja rodzina, ale czy wszyscy mają tak dużą rodzinę?

Rozważ wielkość swoich mebli, teraz chodzi o to, aby twój salon był bardziej przestronny i atrakcyjny dla wszystkich. W niezbyt wysokich pomieszczeniach zalecam meble, które mają niższe oparcia (dzięki temu sufit będzie optycznie wyżej). Jeżeli pomieszczenie jest wąskie wybierz kanapę z płytkim siedziskiem. 

6. Przemyśl akcesoria i pozbądź się bałaganu

Bałagan zjada metraż mieszkania. Oczyść blaty ze zbędnych rzeczy, a z podłogi zabierz wszystkie potykacze. Spakuj przedmioty których nie używasz na co dzień. Zredukuj rzeczy do minimum (lub mniej niż minimum). Zbyt wiele akcesoriów może sprawić, że Twoje i tak małe mieszkanie będzie wyglądać na jeszcze mniejsze. Uporządkuj i pakuj po kolei wszystkie rzeczy, jest na to teraz najlepszy czas. 

7. Rozjaśnij wnętrze

Nie ma nic gorszego niż mały i ciemny pokój. Zdejmij ciemne, ciężkie zasłony i wpuść światło z zewnątrz! Światło dzienne połączone ze sztucznymi źródłami światła, takie jak lampy stołowe, lampy podłogowe, oświetlenie wiszące itd. natychmiast otworzy przestrzeń! Stworzy pozytywny nastrój i poczucie ciepła w każdym pomieszczeniu. Użyj lekkich firan zamiast ciężkich zasłon.

8. Rośliny

Kocham rośliny. Uważam, że są nieodzownym elementem dekoracyjnym wnętrza. Ożywiają i dodają świeżości, ale tylko wtedy, gdy są dobrze wkomponowane w przestrzeń. Dlatego trzeba z nimi uważać. Ustawione ciasno na parapecie mogą przytłaczać na małej przestrzeni, a także blokować naturalne światło.  Pozbądź się na razie tych, które blokują światło i tych, które urosły za duże i są nieproporcjonalne do przestrzeni – uwierz mi, natychmiast zobaczysz, jak pokój zmienia się w większy, lżejszy i jaśniejszy.

9. Paleta barw

Wybierz jednolitą, neutralną paletę barw. Zrezygnuj natomiast z elementów w jasnych jaskrawych lub wyrazistych wzorach. Dzięki takim zabiegom mała przestrzeń będzie bardziej otwarta i mniej chaotyczna. Jasne meble dają poczucie spójnej całości, dzięki czemu pomieszczenie jest schludne i uporządkowane. Działa to szczególnie w przypadku dużych mebli, takich jak sofy, krzesła i łóżka.

10. Nie zapomnij o balkonie

Balkon jest częścią całkowitej powierzchni mieszkania. Wykorzystaj go jako ogromny atut nieruchomości! Kupujący mieszkanie zawsze zwracają uwagę na balkon (nawet jeśli tak naprawdę go nie używają). Stwórz małą część wypoczynkową, która może być używana do spożywania posiłków na świeżym powietrzu i rozrywki. Spraw, aby przestrzeń zewnętrzna dowolnej wielkości była przedłużeniem przestrzeni wewnętrznej.

Wszystkie te wskazówki warto wdrożyć przed sprzedażą swojego mieszkania czy domu. Na pewno podniosą wartość nieruchomości i zachęcą potencjalnych kupców do oglądania. 

Nic nie zastąpi jednak wprawnego oka profesjonalnego home stagera. 

Chętnie podzielę się swoim doświadczeniem, przeprowadzając osobiście profesjonalny home staging w Warszawie i okolicach. Prowadzę też do konsultacji online – w całej Polsce.  Zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *